Урок №10 з теми “Операційна система Windows”. На цьому уроці ознайомимось з деякими утилітами, що включені до складу ОС Windows (Дефрагментація диска, Очистка диска, Архівація даних, Відомості про систему, Відновлення системи) та їх призначенням.
\
\
Призначення та робота утиліт
Програмне забезпечення комп’ютера поділяється на системне ПЗ, системи програмування та прикладне ПЗ. До складу системного програмного забезпечення, крім ОС, входять службові програми – утиліти.
Утиліти (англ. utility – корисність) – це невеликі програми, створені для обслуговування комп’ютера та підвищення ефективність його роботи.
До складу ОС Windows також включені деякі утиліти– програми налаштування та обслуговування комп’ютера і програми, що дають змогу отримувати інформацію про роботу комп’ютера. Зокрема:
- Дефрагментація диска
- Очистка диска
- Архівація даних
- Відомості про систему
- Відновлення системи
Дефрагментація диска
Пам’ять комп’ютера складається з комірок певного розміру. Зазвичай файл не поміщається в одну комірку, тому система «розподіляє» його між кількома комірками пам’яті. Поки диск порожній – файли записуються в сусідні комірки. З часом деякі файли видаляються і в комірки, які вони «займали» записується інша інформація. Якщо розміри видаленого і нового файлів не співпадають, то частини нового файлу «розкидаються» по диску (частина – на місці видаленого файлу, частина – в інших місцях). Тому коли система звертається до цього файлу, їй доводиться шукати його частини по всьому диску, що уповільнює роботу комп’ютера.
Явище, при якому у процесі вилучення та перезапису інформації утворюється багато порожніх комірок пам’яті, а також багато файлів, розбитих на частини, записані в різних місцях диска, називається фрагментацією.
Дефрагментація диска – це утиліта, яка робить аналіз диска, шукаючи та об’єднуючи фрагментовані файли й папки.
А сам процес об’єднання файлів і папок називається дефрагментацією.
Запустити програму дефрагментації:
- Пуск ⇒ Усі програми ⇒ Стандартні ⇒ Службові ⇒ Дефрагментація диска
- Контекстне меню потрібного диска ⇒ Властивості ⇒ Сервіс ⇒ Виконати дефрагментацію.
Очистка диска
При роботі за комп’ютером з часом на дисках збирається багато не потрібних файлів – сміття – тимчасові файли, створені при запуску різних програм; копії сторінок, відвіданих в Інтернеті; файли програм, що не використовуються тощо. Чим більше ви установлюєте програм, чим частіше працюєте на комп’ютері та в Інтернеті, тим більше сміття збирається на дисках і тим менше там залишається вільного місця.
Тому інколи на дисках потрібно «наводити порядок», видаляючи все сміття.
Для цього можна скористатись вбудованою в ОС програмою «Очистка диска».
Знайти цю програму можна в Стандартних програмах серед Службових.
Архівація даних
При роботі на комп’ютері завжди є ризик втратити дані: вірус може знищити файли, може перестати працювати операційна система. Тому виникає необхідність створювати резервні копію файлів та папок. Для цього можна скористатись утилітою «Архівація даних», яка знаходиться в Пуск ⇒ Усі програми ⇒ Стандартні ⇒ Службові або Контекстне меню диска ⇒ Властивості ⇒ Сервіс.
Відомості про систему
Програма «Відомості про систему» збирає та відображає всю інформацію про конфігурацію комп’ютера. Сюди входить інформація про конфігурацію апаратного забезпечення, пристрої комп’ютера, а також про установлене програмне забезпечення, зокрема, про установлені та не установлені драйвери.
Так при виникненні неполадок в роботі системи співробітники служби технічної підтримки за допомогою цієї програми можуть швидко знайти потрібні дані про конфігурацію комп’ютера.
Запустити програму:
Пуск ⇒ Усі програми ⇒ Стандартні ⇒ Службові ⇒ Відомості про систему
Відновлення системи
В разі, якщо в роботі операційної системи виник збій, можна повернути її до попереднього стану, коли ще не було проблем, не переустановлюючи систему. Для цього призначена програма «Відновлення системи».
Кілька разів на тиждень (місяць) – залежно від налаштувань програми – ОС створює контрольні точки відновлення системи. Перед зміною налаштувань системи користувач може самостійно створити точку відновлення, запустивши програму Відновлення системи (Пуск ⇒ Усі програми ⇒ Стандартні ⇒ Службові) і вибравши потрібну команду.
Потім, коли операційна система почала працювати не правильно, можна повернути її стан до попереднього – вибравши бажану точку відновлення зі списку. Програма «Відновлення системи» відновлює реєстр, локальні профілі, системні бази даних, а також системні файли, котрі вона копіює за умовчанням в архів «Retore». При цьому не можна відновили щось одне – відновлюється або все, або нічого.