Операційна система Windows

Знайомство з службовими програмами

Урок №10 з теми “Операційна система Windows”.  На цьому уроці ознайомимось з деякими утилітами, що включені до складу ОС Windows (Дефрагментація диска, Очистка диска, Архівація даних, Відомості про систему, Відновлення системи) та їх призначенням.

\

\

Призначення та робота утиліт

Програмне забезпечення комп’ютера поділяється на системне ПЗ, системи програмування та прикладне ПЗ. До складу системного програмного забезпечення, крім ОС, входять службові програми – утиліти.

Утиліти (англ. utility – корисність) – це невеликі програми, створені для обслуговування комп’ютера та підвищення ефективність його роботи.

До складу ОС Windows також включені деякі утиліти– програми налаштування та обслуговування комп’ютера і програми, що дають змогу отримувати інформацію про роботу комп’ютера. Зокрема:

  1. Дефрагментація диска
  2. Очистка диска
  3. Архівація даних
  4. Відомості про систему
  5. Відновлення системи

Дефрагментація диска

Пам’ять комп’ютера складається з комірок певного розміру. Зазвичай файл не поміщається в одну комірку, тому система «розподіляє» його між кількома комірками пам’яті. Поки диск порожній – файли записуються в сусідні комірки. З часом деякі файли видаляються і в комірки, які вони «займали» записується інша інформація. Якщо розміри видаленого і нового файлів не співпадають, то частини нового файлу «розкидаються» по диску (частина – на місці видаленого файлу, частина – в інших місцях). Тому коли система звертається до цього файлу, їй доводиться шукати його частини по всьому диску, що уповільнює роботу комп’ютера.

Явище, при якому у процесі вилучення та перезапису інформації утворюється багато порожніх комірок пам’яті, а також багато файлів, розбитих на частини, записані в різних місцях диска, називається фрагментацією.

Дефрагментація диска – це утиліта, яка робить аналіз диска, шукаючи та об’єднуючи фрагментовані файли й папки.

А сам процес об’єднання файлів і папок називається дефрагментацією.

Запустити програму дефрагментації:

  • Пуск Усі програми Стандартні ⇒ Службові Дефрагментація диска
  • Контекстне меню потрібного диска Властивості Сервіс Виконати дефрагментацію.

Вікно програми "Дефрагментація диска"

Очистка диска

При роботі за комп’ютером з часом на дисках збирається багато не потрібних файлів – сміття – тимчасові файли, створені при запуску різних програм; копії сторінок, відвіданих в Інтернеті; файли програм, що не використовуються тощо. Чим більше ви установлюєте програм, чим частіше працюєте на комп’ютері та в Інтернеті, тим більше сміття збирається на дисках і тим менше там залишається вільного місця.

Тому інколи на дисках потрібно «наводити порядок», видаляючи все сміття.

Для цього можна скористатись вбудованою в ОС програмою «Очистка диска».

Вікно програми "Очистка диска"

Знайти цю програму можна в Стандартних програмах серед Службових.

Архівація даних

При роботі на комп’ютері завжди є ризик втратити дані: вірус може знищити файли, може перестати працювати операційна система. Тому виникає необхідність створювати резервні копію файлів та папок. Для цього можна скористатись утилітою «Архівація даних», яка знаходиться в Пуск Усі програми Стандартні Службові або Контекстне меню диска Властивості Сервіс.

Вікно програми "Архівація даних" - крок 1 Вікно програми "Архівація даних" - крок 2 Вікно програми "Архівація даних" - крок 3

Відомості про систему

Програма «Відомості про систему» збирає та відображає всю інформацію про конфігурацію комп’ютера. Сюди входить інформація про конфігурацію апаратного забезпечення, пристрої комп’ютера, а також про установлене програмне забезпечення, зокрема, про установлені та не установлені драйвери.

Так при виникненні неполадок в роботі системи співробітники служби технічної підтримки за допомогою цієї програми можуть швидко знайти потрібні дані про конфігурацію комп’ютера.

Запустити програму:

Пуск Усі програми Стандартні Службові Відомості про систему

Вікно програми "Відомості про систему"

Відновлення системи

В разі, якщо в роботі операційної системи виник збій, можна повернути її до попереднього стану, коли ще не було проблем, не переустановлюючи систему. Для цього призначена програма «Відновлення системи».

Кілька разів на тиждень (місяць) – залежно від налаштувань програми – ОС створює контрольні точки відновлення системи. Перед зміною налаштувань системи користувач може самостійно створити точку відновлення, запустивши програму Відновлення системи (Пуск Усі програми Стандартні Службові) і вибравши потрібну команду.

Створення контрольної точки відновлення системи - крок 1 Створення контрольної точки відновлення системи - крок 2 Створення контрольної точки відновлення системи - крок 3

Потім, коли операційна система почала працювати не правильно, можна повернути її стан до попереднього – вибравши бажану точку відновлення зі списку. Програма «Відновлення системи» відновлює реєстр, локальні профілі, системні бази даних, а також системні файли, котрі вона копіює за умовчанням в архів «Retore». При цьому не можна відновили щось одне – відновлюється або все, або нічого.

Вікно програми "Відновлення системи" - крок 1 Вікно програми "Відновлення системи" - крок 2 Вікно програми "Відновлення системи" - крок 3

24657 Просмотров