Иконка Microsoft Word

Робота з графічними об’єктами в Word. Автофігури, написи, об’єкт WordArt

Урок №10 з теми “Microsoft Word”. В цьому уроці ми розглянемо, як можна оздоблювати текстові документи графічними об’єктами: малюнками, схемами, діаграмами тощо; навчимось створювати графічні примітиви засобами векторного редактора, вбудованого в програми пакету Microsoft Office.

\

\

При створенні документу іноді виникає необхідність детальніше розкрити його зміст за допомогою ілюстрації, графіка, діаграми; або прикрасити документ рамкою, логотипом чи іншими графічними ефектами.
Які графічні об’єкти можна вставити до документу Microsoft Word?

Команди меню Вставка До текстового документу можна додати векторні, растрові зображення, діаграми, схеми, інші текстові документи тощо. Щоб вставити до тексту потрібний об’єкт можна скористатись відповідною командою меню Вставка або натиснувши відповідну кнопку на панелі інструментів «Малювання», яка за звичай знаходиться в нижній частині вікна Word (додати панель інструментів: меню Вигляд ⇒ Панелі інструментів).

Панель інструментів "малювання" Кожен з об’єктів має певні властивості: розмір зображення, спосіб обтікання текстом, колір заливки, товщина, тип та колір ліній межі, розташування на сторінці тощо.

Діалогове вікно "Розмір малюнка" Діалогове вікно "Положення малюнка в тексті" Змінити колір заливки, товщину, тип та колір ліній об'єкта

Більшість цих властивостей можна змінюватиза допомогою

 1. Меню Формат ⇒ Об’єкт;
 2. Контекстне меню  ⇒ Формат малюнка;
 3. Панелі інструментів «Малювання»;
 4. Панелі інструментів «Настроювання зображення»

Панель інструментів "Настроювання зображення"

Робота з растровими зображеннями

Зображення в текст можна вставляти:

 • з колекції картинок Microsoftкнопка Кнопка "Додати картинку" (Додати картинку);
 • з будь-якого місця на дискукнопка Кнопка "Додати малюнок" (Додати малюнок) ⇒ вказати шлях до зображення;
 • безпосередньо зі сканераВставка ⇒ Малюнок⇒ Зі сканера або камери.

Щоб настроїти вигляд зображення можна скористатись інструментами на панелі «Настройка зображення», за допомогою яких можна налаштувати яскравість та контрастність, обрізати, повернути, змінити режим відображення (чорно-біле, відтінки сірого тощо), обтікання текстом, формат, розміри малюнка та зробити певні області зображення прозорими.

Робота з діаграмами та схемами

До текстового документу можна додавати різні діаграми та схеми скориставшись відповідною кнопкою Кнопка "Додати діаграму" на панелі інструментів «Малювання» чи меню Вставка.

Після додавання діаграму можна відформатувати, виділивши необхідний фрагмент схеми і скориставшись стандартними для зображень методами (контекстне меню, меню Формат, панель інструментів).

Переходячи за допомогою миші від одного елементу схеми до іншого її потрібно заповнити текстом, відформатувати який можна за допомогою форматування абзаців та символів.

Створення векторних зображень

Засобами текстового процесора Microsoft Word можна створювати найпростіші векторні зображення чи власні діаграми і схеми.

Векторні зображення – це зображення, які складаються з окремих об’єктів – графічних примітивів: відрізків, кривих, ламаних, прямокутників, многокутників, овалів тощо.

Об’єкти можуть накладатись один на одного, утворюючи багатошарове зображення.

Автофігури При створення векторних зображень використовують автофігури, яким задають потрібні властивості (колір, тип і товщину ліній, об’єм, тінь відповідні кнопки на панелі інструментів «Малювання») та розміщують в необхідному порядку.

Якщо потрібної фігури немає серед автофігур, її можна намалювати самостійно, скориставшись інструментами Крива, Полілінія, Мальована лінія (Автофігури ⇒ Лінії)

Алгоритм створення власного графічного примітиву:

 1. Вибрати необхідний інструмент Автофігури ⇒ Лінії ⇒ Крива;
 2. Намалювати ескіз-заготовку, яка приблизно відображає контури об’єкта;
 3. За необхідності лінію можна перетворити в суцільну: Контекстне меню об’єкта ⇒ Замкнути лінію;
 4. Малювання (Контекстне меню примітива) ⇒ Почати зміну вузлів;
 5. За допомогою команд контекстного меню кожного вузла, змінюючи їх властивості та видаляючи не потрібні, задати необхідну форму примітиву.

Алгоритм малювання власного графічного примітиву Готовий примітив

Для малювання примітивів зручно використовувати сітку (Малювання ⇒ Сітка ⇒ вказати необхідні параметри), за допомогою клітинок якої можна вказувати розміщення вузлів малюнка.

Так як векторний малюнок по своїй суті – це віртуальна аплікація, окремі елементи якої накладаючись один на один і розміщуючись необхідним чином (кожен елемент розміщується на окремому шарі), утворюють всю картину, то після того, як всі примітиви будуть створені, їх потрібно розмістити по порядку один відносно одного. Для цього можна скористатись командою Малювання (Контекстне меню) ⇒ Порядок ⇒ вибрати необхідний пункт.

Коли малюнок вже буде повністю оформлений (або частина малюнка буде готова), його елементи необхідно згрупувати, щоб, наприклад, при переміщенні зображення – рухався весь малюнок, а не окремі його примітиви. Для цього потрібно:

 1. Виділити кожен примітив зображення, утримуючи кнопку Shift;
 2. Виконати команду Малювання (Контекстне меню) ⇒ Групувати.


Об’єкт WordArt

Для додавання різноманітних надписів в документі можна скористатись об’єктом WordArt  WordArt .

Вибравши бажаний об’єкт з колекції Word, потрібно ввести і відформатувати текст (вказати шрифт, розмір, накреслення).

Як і в інших графічних об’єктів у об’єкта WordArt можна змінювати властивості: розміщення в тексті, колір заливки, товщину, тип, колір ліній тощо. Для цього можна скористатись командою меню Формат (контекстне меню) ⇒ Об’єкт WordArt або інструментами панелі «Малювання».

Варто звернути увагу на властивість зміни кольору для заливки – Способи заливки, а для ліній – Візерунчасті лінії: за допомогою цих команд об’єкти можна зафарбовувати найрізноманітнішими кольорами і візерунками.

До оформлення документу можна також віднести оздоблення його рамкою та зміну його фонового зображення.

Щоб помістити текст документу в рамку, потрібно вибрати бажаний тип рамки, її колір, товщину та вказати фрагмент тексту, до якого її застосовують, в меню Формат ⇒ Межі та заливка ⇒ Сторінка.

За допомогою меню Формат ⇒ Фон можна змінювати фоновий колір чи фонове зображення документів, а також додавати фонові підписи.

103127 Просмотров